Czech Republic, Teplice

Teplice SPA Resort

Good
8 patient reviews
4.4

Teplice is a complex of SPA resorts for children's rehabilitation with different neurologic and orthopedic pathologies. Specialists from Teplice accept children from 3 months to 18 years. The resort is well known as the center with the state-of-the-art equipment for recovery and manual therapy. The treatment by thermal waters is also available in Teplice. Thermal therapy have beneficial impact on the children’s health.

Diagnostic & treatment program
1 week Rehabilitation CP
Total price
$1180 $1490
Teplice SPA Resort Czech Republic, Teplice
4.4
local_hospital Medical procedures Included keyboard_arrow_down
Rehabilitation for children with cerebral palsy
24 procedures during the week (Monday - Friday) 5 times a week - therapeutic individual physical education (40 minutes); 5 times a week - hydrotherapy procedures (20 minutes); 2 times a week - Individual occupational therapy (20 minutes); 3 times a week - massage (20 minutes); 5 times a week - physiotherapy, according to the recommendation of a doctor from the following choices: magnetotherapy, thermotherapy, electrotherapy; Once a week - Music therapy (20 minutes); 3 times a week - the procedure according to the doctor’s recommendation from the following choices: oxygen therapy, electrotherapy, inhalation, positioning, Salt cave, Whirlpool bath - lower / upper limbs. Medical examination upon admission and final medical examination.
local_hotel Two-bed ward
favorite_border 24/7 Bookimed assistance keyboard_arrow_down

done Personal medical coordinator

done Medical travel arrangements — booking of air tickets and hotel rooms at special partner prices

done Patient advocacy during a medical travel

More
Prices for diagnosis and treatment info

Last price update — 27.12.2019. Prices can be changed depending on the medical case and doctor's recommendations.

Treatment procedures A-Z
Vojta Therapy
Price on request
Rehabilitation for children with cerebral palsy
$1180 - $1490
Comprehensive rehabilitation
Price on request
Physiotherapy
Price on request
Orthopedic Rehabilitation
Price on request
Snoezelen therapy
Price on request
Rehabilitation with space suit TheraSuit
Price on request
Show all
Diagnostic procedures A-Z
Complex diagnosis of cerebral palsy
Price on request
What patients say about the hospital
4.4
star star star star star_half
8 patient reviews
Your trust is our top concern, so these reviews from real people like you.
help_outline

How it works

Bookimed is an independent patient experience sharing platform. We are not responsible for objectivity of information in patient reviews — they represent the opinion of reviewers only.

A review is provided only by patients or their accompanying caregivers who have booked/visited the medical center via Bookimed.com, have been diagnosed/treated.

We publish both positive and negative reviews. Every review is moderated for compliance with Reviews&Comments Policy.

Bookimed partner hospitals cannot publish reviews on behalf of patients. We exclude any artificial rise/drop in the ranking.

B
4.4/5
(8 reviews)
4.4/5
(50 reviews)
A
Oct 3, 2019
The patient was consulted in this clinic
star star star star star

Спасибо Букимед за организацию нашей поездки В теплице очень понравились специалисты, у ребенка после поездки положительная динамика, стал больше говорить. По возможности приехали бы еще раз.

K
Sep 3, 2019
The patient was treated in this clinic
star star star star star

The medical team were good and professional. The only drawback is the language because they don’t speak English and you rely on them to communicate.

Comments

  S
  Sinkina Natalya Representative of Teplice SPA Resort Sep 17, 2019

  Dear mr. Khaled Almoomin, thank you for the feedback. The stuff is studiyng English, and we do hope, that the next time the communicative skills of the stuff will be better.

S
Aug 7, 2019
The patient was treated of hydrocephalus
star star star star star_border

Hello, we underwent rehabilitation in July and are generally satisfied. Of course, I would like more results, but there is definitely an effect. They lived in Kamennye Lazne, and were treated in New. A team of medical professionals with extensive experience. All are friendly and positive, they do not speak Russian very well, but you can understand each other. We got homework, we plan to come again. Здравствуйте, проходили реабилитацию в июле, в целом довольны. Хотелось бы конечно бОльших результатов, но однозначно эффект есть. Жили в Каменных лазнях, а лечились в Новых. Коллектив врачей- профессионалы с большим опытом. Все приветливые и положительные, не очень хорошо говорят по-русски, но понять друг друга можно. Получили домашнее задание, планируем приехать ещё.

Auto-translated
Show original
A
Jul 14, 2019
The patient was treated of back pain
star star star star star

In general, it was okay. I organized everything for my son. From the begining it was some problems with the room but then everything was sold and now everything is fine.

M
Sep 26, 2019
The patient was treated of gastritis
star star star star star_border

M
Nov 13, 2019
Reviewed on Facebook

I don’t suggest this place to be called as spa. We suffered a lot from the poor management which demonstrated t the racism between the Czech and the other citizens. Alone with dirty rooms and poor services in this hotel. I really don’t recommend this hotel to stay there due to poor management system by Erena.

М
Oct 21, 2019
Reviewed on Facebook

Good eqiupped and service. But, some personnel need to be more polite and change attitude to clients.

P
May 16, 2016
Reviewed on Facebook
star star star star star

Beautiful place. Great staff. Effective treatment with excellent relaxation. Teplice is very nice place.

T
Feb 25, 2019
Reviewed on Facebook

Sehr gutes und gepflegtes Bad

M
Sep 7, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star_border

Krásné historické budovy, hezké parky, ještě dost pochmurných ulic, na náměstí zbytečně na náměstí dva giganty Forum a Galerie. Lázeňská část skvělá, hezky upravená.

D
Nov 12, 2018
Reviewed on Facebook

Lazne should be honest to the customers!!!!!!! Horrible experience, the staff was rude not even interested that guest are leaving for the same reason , we paid for premium and we got terrible,horrible experience best part they are not even interested what went wrong or at least trying to fix it , no they will take your money and that is it . There are much better Lazne around , do not waste your money on this one !!, they do not want to invest they just there take the money

A
Jun 24, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

This is where my heart leaps when I remember you�char!!!lol...such a calm and lovely place....wish u were here...

J
Oct 4, 2018
Reviewed on Facebook

Very clean. Lovely massage.wonderful experience. enjoyed the stay and highly recommend it

Z
Mar 13, 2018
Reviewed on Facebook
star star_border star_border star_border star_border

Nové Lázně Teplice dětské , nemám s nimi dobrou zkušenost. Uživí se max jako hotel ne jako lázně. Všechno chtěji kdejaká procedura se platí, při zaplacení robota lokomatu jsme zaplatili zkoušku 3 tis za 40 minut, po 10 min syna chtěli odpojit, že nespolupracuje místo toho aby k němu našli cestu ke spolupráci, po upozrnění, že jsem za to zaplatili tak se laskávě uráčili ho tam nechat a zkoušez to dál. Ošetřující doktorka asi 80letá, skoro neslyší, neposloucjá co jí rodiče řík…ají a neyvybíravými slovy tituluje dítě jako malej hajzlík apod. jako sory i když už je strará měla by být stále profesionál. to že máme na něco slevy ZTP/P, když jsme něco platitli nám také personál neoznámil, vše jsme postupně zjišťovali od lidí okolo. A co se týče procedur tak jsou na tom také špatně, když jsme doktorce řekliže syn v Jánských měl až 8 procedur denně tak mi rovnou řekla, že si vymýšlím, že to není možné. Takže závěr je takový, že pokud si chcete jet na pojišťovnu s dítětem někam odpočinout, ubytovat se jako v hotelu, nechat se rozmazlit výběrem ze 6 jídel, tak vřele doporučuji, ale pokud chcete aby Vaše dítě dosáhlo nějakého pokroku v jakékoliv vadě mentální či pohybové, tak jsou to lázně úplně k ničemu.

A
Nov 4, 2019
Reviewed on Facebook

Byl jsem tam už třikrát a je tam moc fajn...😀😀😀Ubytování super,jídlo super,procedůry super,lázeňský personál a služby super a Teplice jako město mam moc rád je tam prostě pořád kam jít zkrátka SUPER...❤❤❤

I
Apr 11, 2017
Reviewed on Facebook
star star_border star_border star_border star_border

Bohuzel jse nemohu k názorům kladné připojit. Byla jsem na olejové Theiskou masáži a byla jsem moc zklamaná ! Masérka přišla o 3 minuto později Než sejdem se připravila uteklo zase 5 minut Poté masáž ( olejovaní) z rukavicemi, což bylo nepříjemné… Šíje, až poté co jsem se zeptala jestli je to už vše A nakonec ještě mi řekla ze ji bolej ruce?! Po mě šla ještě má kamarádka a ta na tom byla ještě huť jelikož ta masérka už neměla ať sílu ani chuť ! Takže jsme byli moc zkamány! Na resepci mi byli slíbenou ze se toho zimou! To doufám protože tahle procedúra s relaxí jak je v popisu vůbec nesouhlasí ! Je mi to líto rada bych napsala něco pozitivního! Doufám do budoucnosti ze se to změní a rada bych to vyzkoušela znovu! Chci ještě přidat ze servis přes internet a na recepci byl jak na být! Moc příjemný s profesionální

Z
Oct 5, 2019
Reviewed on Facebook

Krásná budova, pěkné ubytování,příjemní lidé, Dobré jídlo 👍 masáže ,koupele, cvičení . Nemůžu si stěžovat 😊

E
Mar 14, 2017
Reviewed on Facebook
star star star_border star_border star_border

Chci jen upřesnit, že akce se konala ve Vojenské lázeňské léčebně.

R
Jun 17, 2019
Reviewed on Facebook

super!!! doporučuji.. prijdte a zkuste to

M
Aug 16, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

Co jiného bych měla napsat o lázních Teplice, než že je tu nádherně. Žiji tu 15 let a jsem tu nadmíru spokojená! Samotné lázeňské město je krásné a navíc v područí Krušných hor..toť pohádka, když se dívám z okna a vidím nádherné hory...

S
Jun 11, 2019
Reviewed on Facebook

krásně místo ! na relax!... úžasný klid! zábava a krásné místa na sezení..

M
Nov 9, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

Byla jsem spokojená,vše bylo dokonalé. Personál,ubytování a z jídelníčku si vyberete na co máte chuť. Vřele doporučuji. Hlavně teplé koupele,to vše mi pomohlo. Příště zase Teplice.

J
May 30, 2019
Reviewed on Facebook

Ochotný, profesionální a usměvavý personál 😉

M
Aug 19, 2016
Reviewed on Facebook
star star star_border star_border star_border

Moc zakuklenych bludistaku,koukaj jen oci,jde z nich strach

J
Apr 29, 2019
Reviewed on Facebook

Super prostředí a termalni bazen.

J
May 2, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

Napred se mi do lazni vůbec nechtělo a pak se mi zase nechtělo odjizdet. Lazensky dům Bethoven vse bylo naprosto skvele, radabych se vratila

S
Mar 14, 2019
Reviewed on Facebook

Co se týče plavání a rekonvalescence, jsou lázně správným místem. Jen jsem v bazéně ještě nezažila tak extra klouzavou podlahu. Na druhou stranu vchodovými dveřmi opravdu sotva projede kolečkové křeslo, nebo jimi projde člověk s taškami. Na to, že je to bazén u lázní, kde se počítá s klienty s omezenou pohyblivostí, jsou to velmi nemilé mínusy.. 2 vysoušeče vlasů u dam jsou opravdový výsměch, velmi malý počet sprch taktéž..… Pítko s vodou u bazénu by také nebylo k zahození.. Máte co zlepšovat.. Hodně zdaru!

I
Jul 16, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star_border star_border

Bydlím tu od narození,celkem fajn město,až na nějaké problémy s arab. láz. hosty,ale to se pomalu řeší samo :-)

J
Feb 18, 2019
Reviewed on Facebook

DNES SKVĚLÝ ZÁŽITEK NA PODVODNÍ MASÁŽI. DĚKUJI. VĚŘÍM, ŽE I TERMÁLNÍ KOUPEL BUDE STEJNĚ LUXUSNÍ JAKO TA DNEŠNÍ. MOHU VŘELE DOPORUČIT PROCEDURY V TEPLICKÝCH LÁZNÍCH.

J
Mar 6, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star_border

V rámci balneo relaxes dle přání.

Z
Feb 6, 2019
Reviewed on Facebook

Dnes byla moje prvni navsteva v Thermaliu. Sla jsem dovnitr v 18.30. Uvnitr bylo docela malo lidi. Koupani a relax super. Satna v pohode. Ma vytka je k damskym sprcham, ktere nevabne smrdi moci a potem. Pro srovnani verejna WC v teplicke Galerii voni lip. Pokud budete fenovat delsi vlasy, tak si tenhle pach uzijete dosyta. Smutne. Bohuzel prvni dojem nic moc. Dam vam nekdy v budoucnu druhou sanci. Snad se polepsite a zajistite lepsi uklid. Prozatim zvednutemu zaludku zdar!

B
May 2, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

This place is in Europe...Czech Republik.�.and hoping to come back soon after ramadan. �.

M
Feb 3, 2019
Reviewed on Facebook

Thermalium je moc pěkný, vhodné místo pro regeneraci a odpočinek. Jen o víkendu je bazén hodně plný.

J
Sep 11, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

Konkrétně jsem v "KAMENNÝCH LÁZNÍCH" je to tady naprostá špička.Vynikající ubytování na úrovni vícehvězdičkového hotelu.Vynikající kuchyně a nabídka all inclusive pultu. A léčebné procedůry a příjemný personál na vysoké úrovni.

I
Jan 15, 2019
Reviewed on Facebook

A wonderful resort, professional specialists work here! Very cozy and nice atmosphere! 🌞🌹😍

H
Apr 29, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

Vsechno bylo super ochotny mily personal prijemne prostredi / stravovani vyborne/koupele luxusni / moc doporucujem vsem�

P
Dec 3, 2018
Reviewed on Facebook

bezva odpočinek relax jídlo perfektní obsluha

M
Jun 30, 2016
Reviewed on Facebook
star star star star star

Do Teplic jezdím už několik let a je opravdu vidět jak se rok od roku zlepšují a jak lidé, kteří zde pracují, svojí práci opravdu dělají srdcem a s nadšením. Již poněkolikáté moc všem děkuji za perfektní servis, jídlo, prostředí, procedůry, ale hlavně za to, že jste. Těším se na další lázeňský pobyt u vás.

Z
Nov 26, 2018
Reviewed on Facebook

skvělý personál, rehabilitace. ubytování i strava

I
Apr 9, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

Skvělé město

P
Jul 12, 2016
Reviewed on Facebook
star star star star star

V lázních Teplice v Čechách jsem byl již několikrát a jsou to moje druhé nejlepší lázně, jsem zde vždy nadmíru se vším spokojen, až na arabské občany, kterých je tu nespočet.Jinak chválím lázně se vším všudy na víc než jedničku.

J
Sep 24, 2018
Reviewed on Facebook
star star star star star

Jsou nejlepší ��

D
Apr 18, 2016
Reviewed on Facebook
star star star star star

Nejlepší co jsem zažila. Super procedury. Jídlo ani Nemluvím. Vždy se spravim cca o 5 kg. Skvělé okolí . je kam chodit kde se bavit .hodně se mi ulevilo od bolesti. Děkuji moc personalu

J
Nov 8, 2018
Reviewed on Facebook

Máx spokojenost, bezvadný relax. A rád se vracím.👍

S
Aug 23, 2016
Reviewed on Facebook
star star star star star_border

Bylo to super :)

B
Oct 19, 2018
Reviewed on Facebook

Byla jsem 2012,2013 v Kamennych a i Bethovenu/pro dospělé/ ,pomohli mi tam moc,s bolestmi pateře od vzp -4-5 procedur denně

I
Nov 7, 2016
Reviewed on Facebook
star star star star star

Je to především moje rodné město a vyrůstala jsem tam a bylo tam krásně

A
Oct 14, 2018
Reviewed on Facebook

miejsce cudnie położone warte dłuższego pobytu

I
May 28, 2016
Reviewed on Facebook
star star star star star

Skvělé procedury.

M
May 28, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star

Super :-) lázně :-) a krásný parky :-)

J
Dec 4, 2015
Reviewed on Facebook
star star star star star

Chválím, je to tu super od pokojských až po lékaře,mohu jedině doporučit ☺

L
Jun 6, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star_border

Krásné nezapomenutelné.....�

K
May 7, 2017
Reviewed on Facebook
star star star star star_border

Letos bych jela zas �

M
Feb 2, 2014
Reviewed on Facebook
star star star star star

v těchto lázní jsem se měla jak princezna, pojedu zas.

P
Jan 8, 2016
Reviewed on Facebook
star star star star star_border

teprv měto čeká už balim v pondělí nastupiji

About the hospital

Date of content creation: 24.10.2016 · Last update: 26.12.2017 info

location_on Czech Republic, Teplice

Several specialized SPA resorts provide treatment in Teplice. SPA therapies is a type of intensive rehabilitation. They are ones of the main treatment options for children with neurologic disorders. The parents can be present during the all performed procedures.

Specialties of pediatric rehabilitation:

 • ICP
 • disorders of movements
 • congenital orthopedic disorders
 • postoperative rehabilitation
 • rehabilitation after traumas
 • chronic diseases of joints and spine.

Methods used in the Teplice SPA resorts

Specialists of SPA resorts in Teplice apply innovative methods for children's rehab. Among them are cosmic technique, hippo-and Magic Box therapies. Doctors apply cosmic technique to improve skills of stability and walking: a child wears a cosmic suit for additional prop. Hippo-and Magic Box therapies develop logic and brain activities.

Other rehab methods are also available:

 • Vojta-therapy is a method for treatment of motor functions based on stimulation of CNS to cause the reactions.
 • Bobath-therapy includes the exercises for stimulation and strengthening of weak muscles.
 • Manual therapy (including craniosacral and myofascial techniques).
 • Orofacial rehabilitation is used in logopedics in case of speech and swallowing disorders, problems with breathing.
 • Snoezelen therapy influences on CNS through sense organs.
 • Individual ergotherapy helps to develop fine motor skills of a child applying special exercises with ergotherapist.
 • Basal stimulation with music therapy. Specialists use this method to improve a child’s ability to communicate with the external world.
 • Kabat method. It is therapeutic exercises which strengthen impulses and cause particular reflexes.

The program of rehabilitation includes such daily procedures (Monday through Friday):

 • Remedial gymnastics (individually)
 • Hydropathic procedures
 • Manual therapy
 • Workshop activity
 • Therapies at choice: magnetotherapy, thermotherapy, electrotherapy (according to the recommendations of a doctor).

What specialties in the hospital are the most demanded?

Patients choose Teplice SPA Resort most frequently for:

What treatments do patients most often ask for?

Patients choose Teplice SPA Resort most frequently to treat the following conditions:

What procedures do patients have most often?

Location
Lázně Teplice v Čechách a. s. Mlýnská 253 415 38 Teplice CZ
Found mistake? Write us
Get a free consultation
Patients are ready to recommend this hospital to their friends. The hospital makes an individual treatment program and cost estimate.
Patients are ready to recommend this hospital to their friends. The hospital makes an individual treatment program and cost estimate.
Submit a free request Get a free consultation Get a treatment program
Good · 8 reviews
Teplice SPA Resort · Czech Republic, Teplice
4.4

You'll get a treatment program within 4-48 hours

Slow connection. Wait for the end of loading to send a request.

Ask your questions to the hospital
Oops! Invalid number format. Check it once more!
Fill in the field
By clicking "Register my request", you agree to the Terms of Use and Privacy Policy
We have received your request!
Our medical coordinator will contact you shortly
How it works:
 • We find a medical coordinator familiar with the matter
 • You get a personal offer with step-by-step guide and the cost estimate
 • We arrange your travel including appointment scheduling and flights booking
 • You arrive at the hospital, we support you 24/7